Exit tax, niższy CIT, opodatkowanie handlu e-walutą, raportowanie o schematach podatkowych – to tylko niektóre nowości w podatkach dochodowych na przyszły rok.

Przychody uzyskane z tytułu obrotu walutami wirtualnymi będą traktowane jako przychody z kapitałów pieniężnych lub zysków kapitałowych. W przypadku poniesienia straty przy handlu e-walutą będzie można ją odliczyć tylko od przychodów z tego tytułu, a nie na przykład z pozostałej prowadzonej działalności gospodarczej.
Od przyszłego roku podatnicy i ich pełnomocnicy będą musieli powiadamiać skarbówkę o stosowanych schematach podatkowych, czyli agresywnej optymalizacji podatkowej. Tę regulację wymusza na Polsce prawo unijne, podobnie jak wprowadzenie exit tax-u czyli podatku od dochodów z niezrealizowanych zysków. Firma przenosząca majątek za granicę będzie musiała zapłacić 19% od jej wartości, a osoba fizyczna – 3% lub 19% (w zależności o wartości przenoszonych poza Polskę aktywów).
Zmiana, która ucieszy przedsiębiorców to obniżenie CIT do 9% (warunek – przychody roczne nie są wyższe niż 1,2 mln. euro). Wiele zmieni się w przepisach dotyczących kosztów nabycia i eksploatacji samochodów osobowych firmowych. Zmiany obejmą zasady dokonywania odpisów amortyzacyjnych i zaliczania w koszty rat leasingowych.
Korzystną zmianą dla osób sprzedających nieruchomości otrzymane w spadku przed upływem 5 lat będzie to, że zwolnienie z podatku będzie liczone od nabycia nieruchomości przez spadkodawcę, a nie spadkobiercę. Zmiany obejmą także ceny transferowe – mają się zmniejszyć obowiązki i wydłużyć terminy składania dokumentów.
Teraz projekty zostaną skierowane do prac w Senacie.