Od przyszłego roku leasing droższych samochodów będzie nieopłacalny, jeśli więc planują Państwo taką inwestycję, to warto się pospieszyć!

Nowelizacja przepisów ustaw o podatkach dochodowych (PIT i CIT) jest jeszcze w trakcie prac parlamentarnych, ale zmiany dotyczące leasingu  są od dawna zapowiadane i szeroko komentowane przez resort finansów, najprawdopodobniej wejdą więc w życie.

Najważniejsza zmiana w zakresie leasingu dotyczy limitu do jakiego będzie można potrącić raty. W tej chwili można je zaliczać w koszty w całości, od 1 stycznia 2019 limit odliczeń będzie wynosił 150 tys. zł.

W świetle przepisów przejściowych aktualne zasady będzie można stosować do umów leasingu, najmu, dzierżawy lub innych dotyczących samochodu osobowego zawartych najpóźniej 31 grudnia 2018 r. W związku z wątpliwościami zgłaszanymi przez ekspertów i przedsiębiorców Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że decydującym momentem jest data podpisania umowy, a nie odbioru auta. Oznacza to, że jeśli umowę leasingową podpiszemy przed 1 stycznia 2018 r., to nawet jeśli samochód fizycznie odbierzmy po nowym roku, skorzystamy z korzystniejszych regulacji. Dotyczy to także zawartych wcześniej umów – zmienione lub odnowione przed końcem tego roku będą obowiązywały na obecnych zasadach, aż do momentu wygaśnięcia kontraktu.

Jeśli planują Państwo wzięcie w leasing samochodu, to zachęcamy do omówienia tej kwestii – chętnie pomożemy wybrać najkorzystniejsze podatkowo rozwiązanie.