Od końca kwietnia br. trwa powolne przywracanie do normalności krajowej gospodarki. Ministerstwo Rozwoju w porozumieniu z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i przedstawicielami branż, przygotowało wytyczne, które określają, w jaki sposób można bezpiecznie oferować usługi i z nich korzystać w okresie epidemii koronawirusa w Polsce.

Od 4 maja są otwarte centra handlowe, sklepy budowlane i meblarskie. Można już korzystać z usług hotelarskich, wybrać się do muzeum i wypożyczyć książkę w bibliotece. Od 18 maja zaczną działać salony fryzjerskie i kosmetyczne, a także restauracje i bary (z zachowaniem rygoru sanitarnego)ym).
W powrocie do tzw. nowej normalności mają pomóc wytyczne, które zostały przygotowane dla odmrażanych  sektorów polskiej gospodarki. Szczegółowe informacje są dostępne pod adresem http://www.gov.pl/rozwój/wytyczne-dla-branz.
Resort rozwoju – niezależnie od wytycznych wydawanych wraz z kolejnym łagodzeniem restrykcji – przypomina o stałych zasadach bezpieczeństwa:

  • zachowywaniu 2-metrowej odległości od innych w przestrzeni publicznej,
  • obowiązkowym zasłanianiu nosa i ust w miejscach publicznych,
  • pracy i nauce zdalnej, jeśli tylko jest to możliwe,
  • ścisłym przestrzeganiu zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu),
  • kwarantannie i izolacji dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.