1 lipca 2020 r. wejdzie w życie tzw. nowa matryca stawek VAT, czyli katalog towarów i usług objętych obniżonymi stawkami VAT. Od 2019 r. działa Wiążąca Informacja Stawkowa, która pozwala upewnić się co do właściwej klasyfikacji towaru lub usługi.

Wprowadzenie nowej matrycy stawek VAT oznacza w praktyce:

  • zmianę klasyfikacji towarów i usług na potrzeby VAT, tzn. rezygnację ze stosowania Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2008) na rzecz Nomenklatury scalonej (CN) albo Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) w zakresie towarów oraz aktualnej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) w zakresie usług;
  • uproszczenie systemu stawek VAT, co ma zapewnić prostotę, przejrzystość i przyjazność w stosowaniu przepisów dot. stawek dzięki objęciu jedną stawką w jak największym stopniu całych grup towarowych (działów CN).

Przykładowe zmiany (obniżenie) stawek VAT:

  • e-booki (w tym również audiobooki) z 23% do 5%, e-prasa z 23% do 8% (od 1 listopada 2019 r.;
  • niektóre produkty żywnościowe – owoce tropikalne i cytrusy (z 8% do 5%), niektóre rodzaje pieczywa i ciastek (z 23% i 8% do 5%), zupy, buliony, żywność homogenizowana i dietetyczna (z 8% do 5%), niektóre przyprawy – musztarda, pieprz mielony (z 23% do 8%), produkty dla niemowląt i dzieci – żywność, smoczki, pieluszki, foteliki samochodowe (z 8% do 5%), niektóre artykuły higieniczne (z 8% do 5%) – od 1 lipca 2020 r.).