Firmy będą musiały przechowywać swoją dokumentację księgową w formie elektronicznej oraz przesyłać ją organom podatkowym w cyfrowym formacie, kiedy zostaną o to poproszone. Celem tego rozporządzenia jest uproszczenie i przyspieszenie procesu kontroli podatkowych oraz zapewnienie większej przejrzystości w zakresie rozliczeń.

Ministerstwo Finansów podpisało nowe rozporządzenie dotyczące cyfryzacji dokumentacji księgowej dla podatników CIT. Co to oznacza dla przedsiębiorców? Oto kluczowe zmiany:

  • Obowiązkowe prowadzenie i archiwizacja dokumentacji księgowej w formie cyfrowej. Przedsiębiorcy będą musieli przygotowywać i przechowywać dokumenty księgowe wyłącznie w formacie elektronicznym.
  • Cyfrowe przesyłanie dokumentów. W razie kontroli, dokumenty będą musiały być przekazane organom podatkowym w formie elektronicznej.

Jako pierwsze, obowiązkiem objęte zostaną podmioty o przychodzie powyżej 50 mln euro, a także podatkowe grupy kapitałowe.

W kolejnych latach obowiązkiem zostaną objęte kolejne grupy podmiotów, tj. za rok podatkowy lub rok obrotowy rozpoczynający się po:

  • 31 grudnia 2025 r. – inni podatnicy CIT (spółki niebędące osobami prawnymi) zobowiązani do składania JPK_VAT,
  • 31 grudnia 2026 r. – pozostali podatnicy CIT i spółki niebędące osobami prawnymi.

Powyższe grupy podatników będą zobowiązane do prowadzenia ksiąg i ewidencji według nowych struktur logicznych odpowiednio od 1 stycznia 2026 r. i 1 stycznia 2027 r.

Cyfryzacja ma na celu usprawnienie procesu kontroli oraz ułatwienie przedsiębiorcom dostępu do własnych danych finansowych.

Źródło: Ministerstwo Finansów