Projekt najnowszych zmian w podatkach dochodowych ma być odpowiedzią na wyzwania spowolnienia gospodarczego. Nowe przepisy mają uprościć prowadzenie biznesu i zachęcać do inwestowania. Planowana data wejścia w życie to 1 stycznia 2021 r.

Rządowy projekt zakłada prostsze zasady rozliczenia, niższy koszt obsługi podatku i obniżenie ryzyka kosztownych i czasochłonnych sporów.

Wśród najważniejszych zmian przyjętego projektu ustawy jest:

  • objęcie CIT-em spółek komandytowych;
  • ograniczenie ulgi abolicyjnej. Polska wprowadzi specjalną kwotę wolną dla osób działających za granicą. Tak długo, jak dochody osiągnięte poza granicami Polski nie przekroczą kwoty 8 tys. zł, będą one rozliczane na dotychczasowych zasadach. Z danych MF wynika, że sytuacja podatkowa ok. 2/3 osób zarabiających za granicą nie ulegnie zmianie;
  • zmniejszenie wysokości opodatkowania oraz otwarcie możliwości korzystania z uproszczonego, ryczałtowego rozliczenia podatku (m.in. podniesienie limitu z 250 tys. euro do 2 mln euro, a przy rozliczeniach kwartalnych z 25 tys. euro do 200 tys. euro, likwidacja wielu wyłączeń, obniżenie stawek ryczałtu;
  • więcej firm ma skorzystać z obniżonej stawki 9% CIT, dzięki prawie dwukrotnemu podwyższeniu z 1,2 mln euro do 2 mln euro limitu przychodów.
Źródło: Ministerstwo Finansów