Kwota wolna na poziomie 30 tys. zł, drugi próg podatkowy na poziomie 120 tys. zł, ale także ujednolicenie wysokości składki zdrowotnej – to trzy główne nowości.  Nowe przepisy zaczną obowiązywać od początku 2022 roku.

Jak mówią autorzy projektu, głównym celem Polskiego Ładu jest walka z negatywnymi skutkami pandemii i sprawienie, by obciążenia fiskalne były bardziej sprawiedliwe. Wyższe obciążenie zacznie się pojawiać dopiero u osób zarabiających ponad 11 tys. zł miesięcznie, zaoszczędzą osoby zarabiające do 6 tys. zł.

Trzy kluczowe zmiany

30 tys. zł kwoty wolnej to europejski poziom porównywalny z tym osiąganym w Niemczech czy Francji. Dzięki podniesieniu kwoty wolnej osoby najuboższe, w tym emeryci (do 2,5 tys. zł brutto), nie będą płacić podatku dochodowego.

Drugą zmianą będzie podniesienie do 120 tys. zł progu podatkowego, od którego płaci się 32% podatku. Wyższa stawka pobierana będzie dopiero od pierwszej złotówki zarobionej powyżej 10 tys. zł miesięcznie. Wprowadzona zostanie „ulga dla klasy średniej”. Będzie dotyczyć osób zatrudnionych na umowę o pracę osiągających roczny dochód w przedziale 70-130 tys. zł. Dzięki uldze reforma będzie neutralna dla podatników zatrudnionych na umowę o pracę z dochodem od 6 do 11 tys. zł miesięcznie.

Ostatnią dużą zmianą będzie ujednolicenie wysokość składki zdrowotnej i sposobu jej liczenia. Przedsiębiorcy będą odprowadzać składkę zdrowotną liczoną proporcjonalnie do dochodu (9 proc.) oraz, podobnie jak przy umowie o pracę, bez możliwości odliczania. Ta propozycja wzbudziła najwięcej kontrowersji wśród właścicieli firm.

Źródło: MF