W ostatnim wydaniu newslettera zaprezentowaliśmy stanowisko ministerstwa finansów w zakresie opodatkowania obrotu wirtualną walutą. Zaledwie kilka dni później resort skorygował swoje wytyczne informując, że tego rodzaju transakcje nie podlegają podatkowi od czynności cywilno-prawnych.

Opublikowany na początku kwietnia br. komunikat MF wzbudził wiele wątpliwości i stał się przedmiotem krytyki wielu ekspertów podatkowych, którzy od razu zakwestionowali zasadność obłożenia handlu e-walutą 1-procentowym PCC. W najbliższych dniach ma być wydany kolejny komunikat w tej sprawie, ale już teraz przedstawiciele MF zapowiadają, że choć nie ma mowy o odstąpieniu od opodatkowania handlu kryptowalutą (obecnie trwają prace nad przepisami w tym zakresie), to podatek od czynności cywilno-prawnych nie będzie pobierany. Nie zmienia się natomiast stanowisko odnośnie podatku dochodowego, który nadal obciąża handel bitcoinami.
Jak poinformowało ministerstwo, ma być powołana specjalna grupa robocza, która w konsultacji z przedstawicielami branży kryptowalutowej opracuje nowe zasady w tym zakresie.