15 lutego br. rozpoczął się okres rozliczeń PIT za rok 2020. Dla podatników rozliczenia roczne przygotowano w usłudze „Twój e-PIT”. Przedsiębiorcy mogą wysłać PIT poprzez system e-Deklaracje, ale dopiero na przełomie lutego i marca.

PIT-37 i PIT-38

Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała podatnikom ich zeznania roczne na podstawie posiadanych przez siebie danych. W usłudze Twój e-PIT są najczęściej wypełniane zeznania roczne, czyli PIT-37 i PIT-38. Do 30 kwietnia 2021 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Potem KAS automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38, które przygotowała na podstawie podsiadanych danych. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie, nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań.

PIT-28 i PIT-36
Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, mogą skorzystać z zeznań przygotowanych na formularzach PIT-28 (można je składać w usłudze Twój e-PIT do 1 marca 2021 r.) i PIT-36. Rozliczenie roczne PIT-28 i PIT-36 (w przeciwieństwie do rozliczenia PIT-37 i PIT-38), nie zostanie automatycznie zaakceptowane z upływem 30 kwietnia 2021 r. Należy pamiętać, aby sprawdzić i uzupełnić to rozliczenie, a następnie je zaakceptować i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

Elektroniczny formularz PIT-36 dla przedsiębiorców

Jak informuje MF, formularz dla przedsiębiorców będzie gotowy na przełomie lutego i marca, ale za to zeznania składane w formie elektronicznej będą obsługiwane przez urzędy skarbowe w pierwszej kolejności.