Ministerstwo Finansów zapowiada kolejny etap wdrażania e-usług administracji, ułatwiających rozliczenia między firmami i zapewniających im bezpieczeństwo rozliczeń.

E-faktury będą stanowić rodzaj faktur elektronicznych, wystawianych i otrzymywanych za pośrednictwem centralnej bazy e-faktur – Krajowego Systemu e-faktur (KSeF). Mechanizm wystawiania faktur ma być przyjazny i poprzez określoną strukturę e-faktury ma ułatwiać  prowadzenie biznesu. Jak zapewnia resort finansów, to narzędzie, które szybciej i sprawniej będzie identyfikować oszustów podatkowych, zwłaszcza karuzele VAT. Ale również poprawi warunki prowadzenia działalności gospodarczej przez podatników poprzez łatwiejszy i szybszy dostęp do dokumentów.
Dla tych przedsiębiorców, którzy będą wystawiali e-faktury, resort finansów zapowiada szybszy o 1/3 zwrot VAT z 60 do 40 dni.
E-faktura  zostanie wprowadzona pod koniec 2021 r. w formule dobrowolnej, a następnie od 2023 r. obowiązkowej. Takie dokumenty będzie mógł wystawić podatnik lub osoba upoważniona. Podatnik będzie mógł udzielić upoważnienia do wystawienia e-faktury w imieniu i na jego rzecz, np. dla biura rachunkowego lub konkretnej osoby.