Trwają konsultacje publicznego projektu ustawy wprowadzającego e-fakturę. Dokumenty elektroniczne w pierwszym etapie mają być dobrowolne, a od 2023 obowiązkowe. Resort finansów przewiduje zachęty dla korzystających z e-faktur.

Jak czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, będzie to ustandaryzowana forma dokumentu, przejrzysta i czytelna dla wszystkich użytkowników.
W pierwszej fazie wdrażania e-faktury polscy przedsiębiorcy będą z niej korzystać dobrowolnie. Będzie ona działała, jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i obecnie już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. W 2023 r. korzystanie z e-faktury stanie się obligatoryjne.
Resort finansów liczy, że wdrożenie e-faktur ułatwi rozliczanie obrotu pomiędzy przedsiębiorcami i przyspieszy wykrywanie prób wyłudzenia podatku, a przez to zwiększy bezpieczeństwo uczciwych firm i posłuży dalszemu zmniejszeniu luki VAT. Inne udogodnienia to:

  • bezpieczeństwo: faktura pozostanie w bazie danych MF i nigdy nie ulegnie zniszczeniu czy zaginięciu, nie będzie konieczności wydawania jej duplikatów.
  • przyspieszenie obrotu: dzięki działaniu za pośrednictwem bazy ministerstwa, zawsze będziemy mieli pewność, że faktura trafiła do kontrahenta.
  • wygoda: e-faktury będą wydawane według jednego wzorca tak, że będą bardzo łatwe w użyciu.
  • Standaryzacja: wzajemne rozliczenia oraz księgowanie faktur w systemach FK stanie się dużo łatwiejsze.

Podatnicy wybierający e-fakturę, otrzymają zwrot VAT o 1/3 szybciej – termin zwrotu skróci się dla nich o 20 dni – z 60 na 40.

Źródło: MF