Samorząd doradców podatkowych ostro sprzeciwia się objęciem exit tax osób fizycznych, uznając to za nadużycie prawa unijnego.

Zastrzeżenia zgłaszane przez doradców podatkowych nie zostały wzięte po uwagę przez polskiego ustawodawcę na etapie prac nad podatkiem, dlatego samorząd skierował do Komisji Europejskiej skargę na autora przepisów – Ministra Finansów oraz organy, które uchwaliły te przepisy – Sejm i Senat.
Zdaniem doradców podatkowych ustawa implementująca narusza unijne prawo obejmując exit tax także osoby fizyczne. Eksperci podkreślają, że choć regulacje zawarte w dyrektywie ATAD wyznaczają jedynie ogólny, minimalny poziom ochrony przed agresywnym planowaniem podatkowym, nie oznacza to jednak przyzwolenia na wprowadzanie przepisów nieznajdujących oparcia w regulacjach dyrektywy. Doradcy zwracają uwagę, że ustawa o podatku od wyjścia utrudnia obywatelom osiedlanie się w innym państwie członkowskim poprzez konieczność natychmiastowego poboru podatku w momencie przeniesienia przez podatnika miejsca zamieszkania. Poza tym exit tax utrudnia podatnikowi podjęcie działalności gospodarczej na terenie innego państwa członkowskiego.